پمپ کاتریجی چیست؟

به پمپ هایی که می توانند دامنه فشار و ظرفیت بالا داشته باشند ونیز  امکان اتصال چند طبقه آن در مدارهای الکتریکی به منظور تامین دبی ، و فشار موردنظر سیستم های هیدرولیکی استفاده شود،پمپ کاتریجی می گویند.

لازم به ذکر است که بگویم پمپ های کاتریجی هیدرولیک ،دارای ۱۲ پره و۲۰۷ می باشند و در قدرت بیشتر سیستم های هیدرولیکی حتی بیشتر نیازشان را هم تامین می کنند. و بازدهی ۹۰ درصد دارد. شما همچنین میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با شیربرقی پنوماتیک به مقاله ای که در این رابطه تولید شده است مراجعه نمایید.

پمپ ویسکز کاتریجی چیست؟

از مزایای این نوع پمپ های کاتریجی می توان به طول عمر بالا،بازدهی بالا،و سرویس دهی عالی اشاره کرد. کاتریج این پمپ ها سه تیکه است و در زمینه های صنعتی از آنها استفاده میکنند.

عملکرد پمپ های کاتریجی چگونه است؟

این پمپ ها براساس دوران شفت پمپ  که به الکتروموتور وصل می شودونیروی کریز از مرکز تولید می شوند وهمچنین این پمپ ها عملکرد بسیار ساده ای دارند.بر اثر نیروی وارده به تیغه های پمپ که در داخل شیار قرار گرفته اند به سمت خارج و محفظه کاتریج و حرکت کرده ودر تماس با سطح رینگ باقی می مانند. در ادامه باید به شما بگویم که این پمپ ها،در ابتدای حرکت ودر جایی که فضای بین روتور وبادامکی افزایش یافته باشد ،افزایش حجم وکاهش فشار صورت می پذیرد.ودر نتیجه سیالات از داخل مخزن به بیرون هدایت می شوند وبه سمت ورودی پمپ مکش می روند سپس در ادامه حرکت محور پمپ  تیغه ها به تدریج به دلیل تماس با سطح رینگ به داخل شیار بازگشته وبه علت کاهش حجم روغن به سطح مجرای خروجی رانده می شود.

طرز کارپمپ کاتریجی چگونه است؟

اگر بخواهم دررابطه با این نوع پمپ ها به شما توضیح دهم باید بگوییم که از یک روتور و چندین پره ساخته شده اند معمولا پمپ های پره ای ویا کاتریجی،با یک هسته ، کار میکنند واین عمل باعث شده که سر وصدای این پمپ ها کم باشد ودر واقع این موضوع تبدیل به یک مزیت دررابطه با این نوع پمپ ها شده است پره های این نوع پمپ ها درداخل روتور قرار گرفته اند وحرکت آنها به صورت شعاعی می باشد.سرعت حرکت این پره ها را می توان از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دور دانست حتی در برخی از مدل های آنها سرعت پره ها به ۴۰۰۰ دور هم میرسد عملکرد این نوع پمپها به صورت پمپاژآزاد است واین موضوع به عنوان یک مزیت مهم قلمداد می شود.بازدهی حجمی پمپ های کاتریجی چیزی حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد می باشد که برای بازدهی کلی باید گفت این مقدار به دلیل نشتی درروتورها وجود دارد به ۷۵ درصد ممکن است که کاهش یابد.

پمپ هیدرولیک پره ای

از انواع پمپ های کاتریجی می توان به پمپ هیدرولیک پره ای اشاره کرد که از روتور و پره ساخته شده است.در این پمپ ها،پره هادر قسمت هایی که شیارها وجود دارند،قرار می گیرند و حرکت آنها در درون این شیارها به صورت لغزشی استروتور این نوع پمپ ها به صورت خارهای است که به سفت ها متصل می شوند وبه وسیله آن شروع به چرخیدن می کنند. وبا ایجاد نیروی گریز از مرکز،باعث می شود به پره ها به بدنه بچسبند در نتیجه این عملیات مکش انجام می شود و به وسیله این مکش روغن هیدرولیک ایجاد شده به سمت خروجی پمپ منتقل می شود.در موردی که سیالات مورد نظر ساییدگی داشته باشد استفاده از این نوع پمپ ها توصیه نمی شود استفاده از پکپ های پره ای هیدرولیکی زمانی که سیال مورد نظر ویسکوزیته بالایی نداشته باشد به هیچ وجه گزینه مناسبی نخواهد بود.این نوع پمپ های پره ای به صورت های مختلف توسط کارخانه جات ایجاد وتولید می شود.لازم به ذکر است که پمپ های کاتریجی که توسط شرکت های اروپایی وآمریکایی تولید می شوند بهترین بوده  اما دوتا سه برابر گران تر از پمپ های تولید شده توسط کارخانه جات داخلی است.

کارکرد پمپ های کاتریجی چگونه است؟

با وجود تقاضاهای فراوان این نوع پمپ ها نسبت به پمپ های دنده ای امروزه استفاده از این نوع پمپ ها بسیار افزایش یافته است از موارد کارکرد این نوع پمپ ها می توان به خودرو سازی،هوافضا و انتقال سیالات گوناگون اشاره کرد.

پمپ های کاتریجی به صورت به صورت پمپ های فشار قوی در قسمت های مختلف اتوموبیل ، از جمله فرمان خودرو،سیستم تهویه هوا و پمپ های اتومات اشاره کرد.همچنین پمپ های کاتریجی فشار متوسط،در دستگاه هایی مانند کربانتور،و درکارخانه های تولید نوشابه گازدار اشاره کرد.این پمپ ها قارند که عمل کربانسیون را به خوبی انجام دهند.و مایع تصفیه شده را با کربن دی اکسید مخلوط کنند.