شیر پنوماتیک چیست؟

به گروهی از شیرهای پنوماتیک که با استفاده از جریان برق و با وارد کردن یک نیرو مسیر جریان هوا را تغییر داده و سیستم قطع و وصل می شود. شیربرقی پنوماتیک دارای یک بویین برقی می باشد که توسط جریان برق خاصیت مغناطیسی پیدا می کند. و قدرت لازم جهت تغییر عملکرد آن را فراهم می کند.البته این تغییر حالت براساس دستوری است که از طریق سیستم کنترول یا بویین دریافت شده است.شیر برقی پنوماتیک یک شیر کنترل یک جهته است که به طور گسترده در سیستم های پنوماتیک برای تغییر ، اجازه دادن یا محدود کردن جریان مایع استفاده می شود. سوپاپ از شیر برقی (X و Y) در دو طرف شیر برای عمل استفاده می کند که در شکل زیر مشاهده می شود. این شیر از یک قرقره استوانه ای (Z) با زمین (قطر بزرگتر) و شیار (قطر کوچکتر) تشکیل شده است. زمین جریان را مسدود می کند در حالی که شیار اجازه عبور جریان از طریق شیر را می دهد.

شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک در چه جاهایی کاربرد دارد؟

شیر برقی پنوماتیک در صنایع شیمیایی و صنایع غذایی ونیز خودروسازی و ماشین آلات صنعتی،دارو سازی،کاشی و سرامیک و به طور کلی در همه جا از جمله خطوط تولید کارخانه ها کاربرد دارد. این را هم بدانید که شیرهای برقی پنوماتیک وظیفه ی کنترول فشار و کنترول میزان جریان هوا را بر عهده دارد.

نام گذاری شیر برقی پنوماتیک باید چگونه باشد؟

نام گذاری این گونه شیر ها با ید به نحوه ای باشد که به نیاز مشتری از هر جهت پاسخ دهد و مفهوم کلی کار کرد خود را برساند.

نکات شیربرقی پنوماتیک به گونه زیر است

در هنگام خرید اینترنتی شیر های برقی پنوماتیک باید به نکاتی مانند تعداد پورت ها ی ورودی و نیزخروجی و اینکه آیا شیر هارا می توان با تحریک یویین برقی و یا با استفاده از دست و پا روشن کرد! و از آن مهمتر اینکه باید به کیفیت شیر پنوماتیک در زمان خرید توجه کرد.به طور کلی منظور کلی منظور ما از شیر برقی پنوماتیک ،شیری است که تعداد ۵ ورودی  و خروجی دارد. و نیز دارای یک حالت باشد.همچنین نام این شیر نیز به تعداد موقعیت های سوئیچ و تعداد دهانه ی شیر بستگی دارد.به طور مثال شیر های پنوماتیک دوسویه ۳.۲ دارای ۲ دهانه و دو موقعیت سوئیچ می باشد.

باید این نکته را به شما بگویم وقتی که به بویین یک ولتاژ خاص را وارد می کنید باید این را بدانید که یک میدان مغناطیسی بزرگ را به وجود می آورید. و در نتیجه اینکه نیرو به یک آرمیچر یا یک پیستون وارد می شود که باعث ایجاد تغییر می شود.

شیرهای کنترل جهت دار

شیرهای کنترل جهت برای شروع ، توقف یا تغییر جهت جریان سیال طراحی شده اند. این شیرها بیشتر در سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک استفاده می شوند. ما برای اهداف این مقاله فقط در مورد کاربردهای پنوماتیک بحث می کنیم

شیر برقی پنوماتیک یک شیر جهت دار کنترل شده با شیر برقی است که در سیستم پنوماتیک برای باز کردن ، بسته شدن یا تغییر جهت جریان مایع استفاده می شود. این شیر با یک شیر برقی کار می کند ، که یک سیم پیچ الکتریکی است که در اطراف هسته فرو مغناطیسی در مرکز آن پیچیده شده است. این شیر از محفظه های مختلفی تشکیل شده است که به آنها پورت نیز گفته می شود. از شیر برقی برای کشیدن قرقره درون شیر ، باز یا بسته شدن درگاه ها استفاده می شود. قرقره یک جز استوانه ای است که بسته به موقعیت آن ، عملکرد شیر را با مسدود کردن یا اجازه دادن جریان مایع از طریق این درگاه ها انجام می دهد.دریچه های برقی پنوماتیک  به طور گسترده ای در صنایع مانند تولید ، هوا فضا ، ساخت و ساز و بسیاری دیگر که به سیستم های پنوماتیک نیاز دارند ، استفاده می شود.

حالت و موقعیت شیر برقی پنوماتیک چگونه است؟

حالت موقعیت و نیز موضع شیر پنوماتیک در نام شیر بیان می شود.در مورد کیفیت شیرهای برقی پنوماتیک باید این نکته را به شما بگویم که شرکت ما با استخدام کارشناسان زبده ایجاد به طرحی برای راهنمایی خرید مشتریان کرده است.آنها وظیفه دارند که مشاوره ی پیش از خرید و خدمات پس از فروش ما را به گونه ای برای شما فراهم آورند تا بهترین نتیجه را بگیرند.بنابراین این نکته را باید به شما بگویم که اگر از مدل شیر برقی خود اطمینان ندارید کافی است که با مشاوران ما تماس بگیرید.

نکات فنی شیر برقی پنوماتیک

باید این نکته را به شما بگویم وقتی که به بویین یک ولتاژ خاص را وارد می کنید باید این را بدانید که یک میدان مغناطیسی بزرگ را به وجود می آورید.و در نتیجه اینکه نیرو به یک آرمیچر یا یک پیستون وارد می شود که باعث ایجاد تغییر می شود.

شیر برقی پنوماتیک – نحوه عملکرد آنها

شیر برقی پنوماتیک ۴/۳ طرفه

شکل ۱: شیر برقی پنوماتیک ۴/۳ طرفه

شیر برقی پنوماتیک چگونه عمل می کنند؟

شیر برقی پنوماتیک یک شیر جهت دار کنترل شده با شیر برقی است که در سیستم پنوماتیک برای باز کردن ، بسته شدن یا تغییر جهت جریان مایع استفاده می شود. این شیر با یک شیر برقی کار می کند ، که یک سیم پیچ الکتریکی است که در اطراف هسته فرومغناطیسی در مرکز آن پیچیده شده است. این شیر از محفظه های مختلفی تشکیل شده است که به آنها پورت نیز گفته می شود. از شیر برقی برای کشیدن قرقره درون شیر ، باز یا بسته شدن درگاه ها استفاده می شود. قرقره یک جز استوانه ای است که بسته به موقعیت آن ، عملکرد شیر را با مسدود کردن یا اجازه دادن جریان مایع از طریق این درگاه ها انجام می دهد.

شیر ۴/۳ طرفه

یک سوپاپ ۴/۳ طرفه دارای ۴ پورت و ۳ موقعیت است. این متداول ترین نوع شیر مورد استفاده در مدارهای هیدرولیکی است. بسته به طراحی قرقره ، درگاه ها می توانند باز ، بسته و یا به ورودی / خروجی خاصی متصل شوند. شکل ۳ در زیر یک مثال معمول است ، اما طرح های اضافی قرقره وجود دارد. قرقره زیر می تواند در ۳ موقعیت مختلف باشد.