باسلام امروزه اتصالات پنوماتیکی نقش اساسی را در صنعت ایفا می کند امروز ودر این مقاله از سری مقالات سایت قوام صنعت می خواهم در رابطه با اتصالات پنوماتیکی ونقش آنها در صنعت با شما عزیزان صحبت کنم پس در ادامه بابنده همراه باشید.

اتصالات پنوماتیکی چیست؟

دراتصالات پنوماتیک به طور ایده آل اتصالات هستند. آنها ارتباط بین اجزای مختلف سیستم پنوماتیک ، از جمله شلنگ ها ، لوله ها و لوله ها را فراهم می کنند. آنها تمایل به اتصالات هیدرولیکی دارند ، اما با مهر و موم های محکم تر تعریف می شوند. همچنین با فشار مورد نیاز پایین مشخص می شوند. تعریف این نوع اتصالات باید گفت که از اتصلات ویا همان فیتینگ های پنوماتیک جهت ایجاد ارتباط بین قطعات تشکیل دهنده ی یک سیستم پنواتیکی استفاده می شود.اتصالات پنوماتیکی از جمه موارد پر استفاده ای هستند که به منظور اتصال وبرقراری ارتباط بین اجزا مختلف سیستم های پنوماتیکی مورد استفاده قرار می گیرند.با خرید سیستم اتصالات پنوماتیکی شاهد افزایش سرعت عمل در پیشروی کارها وسیستم های پنوماتیکی خواهید بودباید این نکته را بدانید که به دلیل سایز های مختلف در اجزا سیستم های پنوماتیکی شما به اتصالات باسایز های مختلف نیاز دارید تابتوانید نیاز خود را برطرف کنید مثلا در اجزا لوله کشی ساختمان شما به اتصالات مختلف نظیر زانویی ،بوشن،ماسوره و…جهت اتصال اجزامختلف نظیر لوله هابه یکدیگر،لوله هابه شیر آلات و.. استفاده میگردد. همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شیر برقی پنوماتیک به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید

اتصالات نیوماتیک خیلی در کمپرسور ها مهم هستند.باید بدانید که بدون وجود این قطعات نمی توانید از هوابه طور موثر استفاده کنید وحتی در صورت عدم نصب صحیح ممکن است کمپرسور دچار ایراد گردد. مابهترین اتصالات پنوماتیکی را برای بررسی شما در اختیار تان قرار داده ایم تا شما بتوانید از میان آنها قطعه مناسب خود را انتخاب کنید.

انواع اتصالات اتوماتیک چگونه است؟

باید به شما بگویم که اتصالات پنوماتیک براساس نوع اتصالات و عملکردی که دارنداز هم متمایز می شوندودر سایز ها واندازه های مختلفی تقسیم بندی می شوندکه هریکمصارف و کاربرد های خاص خودش را دارداز جمله این اتصالات میتوان به اتصالات مستقیم وغیر مستقیم اشاره کرد که اتصال مستقیم به نوع آلن خور و،مستقیم تابلویی ،مستقیممهره ای ومستقیم پلاستیکی اشاره کردکه یکی از پرکاربرد ترین این اتصالات میتوان به سه راهی پنوماتیکی اشاره کرد که این نوع سه راهی ها خود انواع مختلف دارد مثلا سه راهی وسط دنده وداخل روزنه،سه راهی شلنگ خورویا سه راهی باسر شلنگ،سه راهی وسط دنده  وداخل رزوه ،سه راهی مینیاتوری از این دسته هستند.

اتصالات را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد

۱.اتصالات باکارکرد صرفا اتصال:که خود این نوع اتصال به چند بخش تقسیم می شود که در زیر می توان به آن اشاره کرد

۱.اتصالات با چند سردنده وچند سر شیلنگ

۲.اتصالات با دوسر شلنگ

اتصالات با یک سردنده ویک سر شلنگ:

جهت اتصالت شیلنگ پنوماتیکی به شیرهای پنوماتیکی یا مینیفولد های پنوماتیکی استفاده می شود.هنگام خرید این نوع اتصالات باید به سایز دنده،سایز شیلنگ، اتصال نوع دنده،اورینگداربودن و…. اشاره کرد

اتصالات بادوسر شیلنگ خور:

جهت اتصالات دوشیلنگ پنوماتیکی به یکدیگر ویاتبدیل سایزاتصال کاربردداردبه عنوان مثال می توان جهت اتصال دوشیلنگبا سایز ششبه یکدیگر PUC  استفاده می شودهنگام خرید این نوع اتصالات نیز با سایزشیلنگ وشکل فیزیکی آن اتصال دقت نماییم.

انواع فلوکنترول ها:از فلوکنترول ها می توان برایکنترول دبی یا جریان هوا استفاده کردیکی از کاربرد های مهمفلو کنترول،کنترول سرعت جک های پنوماتیکی است.فلو کنترول ها در انواع مختلفی وجود دارند که میتوان به فلوکنترول بین راهی ونیزفلو کنترول سر جکی اشاره کرد.

استاپ فیلینگ ها:

ای نوع اتصالات علاوه براتصال به صورت یکطرفه عمل میکنندودر صورت قرار گیری شلنگ در آن جریان هوا برقرار شده ودر صورت خارج شدن شلنگ از آن جریان هوابه ظور خودکار قطع می شوددر بکارگیری این اتصالات باید نهایت دقت را به عمل آوردوبه ورودی وخروجی آن توجه داشت هنگام خرید نیز باید به شلنگ ورزوه آن دقت کنید.

کاربرد ها اتصالات پنوماتیکی

دستگاه های پنوماتیکی

دستگاه های بادی

کمپرسورها

صنعت داروسازی

صنعت خودرو

خدمات پنوماتیک

جک های پنوماتیک

انواع اجزا اتصالات پنوماتیک چیست؟

شلنگ:این شلنگ ها به صورت از چند لایه مواد مختلف تشکیل شده است.این مواد ساختار انعطاف پذیری دارندبه طوری که به راحت یامکان حرکت بین قطعات وجود داردو بعد از گذشت مدت زمانی به دلیل فرسودگی شیلنگ نیاز به تعویض دارند.

لوله:لوله ها صفت و سخت هستند و از ماده جامد تشکیل می شوند

پیپ:مانند لوله ها از یک ماده جامد ساخته می شوند و سخت هستند البته انعطاف کمتری نسبت به لوله دارند.

اتصالات پنوماتیک چگونه کار می کنند؟

اتصالات Push-Fit که با نام اتصالات Push-to-Connect نیز شناخته می شوند ، لوازم جانبی پنوماتیک جهت نصب در شرق هستند که با فشار دادن لوله به داخل آن کار می کنند تا مانند آن درب کلاه بگذارید. اتصالات پنوماتیک برای شیرآلات ، پانل های کنترل و طیف گسترده ای از سایر کاربردهای خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات هوای NPT چیست؟

اگر یک اتصالات مخصوص هوا مطابق استاندارد NPT ساخته شود ، سازگاری ابعادی با سایر اتصالات رشته ای NPT سایر سازندگان خواهد داشت.

اتصالات مینیاتوری هوا برای سیستم های پنوماتیک

Pneumadyne عرضه گسترده ای از اتصالات پنوماتیک مینیاتوری در اندازه ها و تنظیمات متنوع را برای تأمین نیازهای متعدد اتصال دهنده و لوله فراهم می کند. مزایای راه حل های اتصال سیستم پنوماتیک ما عبارتند از:

نیکل برقی اندود شده برای مقاومت در برابر خوردگی

برنج و فولاد ضد زنگ ماشینکاری دقیق

انتخاب سبک های خاردار ، رشته ای و فشار برای اتصال

طراحی حلقه o برای مهر و موم برتر گرفته شده است

انتخاب اتصالات مناسب برای سیستم بادی خود

اتصالات به کنترل نیرو و جریان جهت گیری گاز فشرده یا هوای مورد استفاده در سیستم های پنوماتیک کمک می کند. یکی از اولین ملاحظات در انتخاب کانکتور نوع رگ است که شما به آن متصل خواهید شد مانند انعطاف پذیری شلنگ یا لوله و همچنین قطر داخلی (ID) و قطر خارجی (OD) رگ برای اطمینان مهر و موم مناسب و اتصال ایمن. انتخاب مواد اتصالات برای اتصال پنوماتیک شما نیز مهم است ، از جمله سازگاری گاز یا مقاومت در برابر گرما یا خوردگی.

سایر ملاحظات در انتخاب کانکتور سیستم پنوماتیک مناسب عبارتند از:

نوع اتصال و عملکردی که انجام می دهد

فشار عملیاتی سیستم پنوماتیک

محدوده دمای عملیاتی

P.S.I. نیازهای برنامه شما

مقدار ارتعاش تولید شده توسط سیستم پنوماتیک

نوع نخ اتصالات گیرنده